זאב אינגבר - שירותי עריכת דין, גישור וניהול משא ומתן, עריכת חוזים, ייצוג משפטי, הסכמי ממון

אם לשלושה ילדים הגיעה עם הריון תקין ללדת בבית החולים, כאשר בדיקות שנערכו עד ללידה הצביעו על האטה לסירוגין של דופק העובר,אך למרות זאת, הרופאים בחרו בהליך של לידה רגילה ולא ניתוח קיסרי, כאשר בשלב מסוים בלידה העובר נכנס למצוקה והיה צורך לחלצו במלקחיים וזה הוביל לתשניק סב לידתי והוא נולד עם שיתוק מוחין ונכות של 100%. בתביעת רשלנות רפואית בלידה שהוגשה לבית משפט השלום נקבע כי הרופאים התרשלו בכך שלא התייחסו להאטה בדופק שנבעה מכך שחבל הטבור היה כרוך סביב צוואר העובר ולא ביצעו ניתוח קיסרי כפי הנדרש במקרה זה ולכן התינוק נולד עם מומים קשים ולפיכך יש לפצות את התובעים בפיצוי כספי של כ- 2.5 מיליון ₪!
המצוקה העוברית הובחנה באיחור והתינוק נולד עם תשניק סב לידתי שהוביל לשיתוק מוחין ונכות ונפטר בהגיעו לגיל שלוש שנים – בית המשפט קבע: היתה רשלנות רפואית בלידה ועל הרופאים לשלם פיצוי של כ- 2.5 מיליון ₪!
קיימת בכל הליך רפואי פרקטיקה מקובלת, אשר נדרשת מהרופאים בכל שלב של הטיפול לשמירה והשגחה מקסימלית על בריאותו של המטופל. בעת הגעתה של אישה ללדת, חובה על הרופאים לבדוק כל הזמן, עד לתחילת הלידה כי העובר לא נכנס למצוקה כלשהי ולכן כל  האטה בקצב הדופק של העובר צריכה לעורר חשד כי העובר נמצא במצב בעייתי ויש לשקול זירוז הלידה או ניתוח קיסרי דחוף שכן, זו עשויה להיות סיטואציה בלתי הפיכה וקשה אשר מובילה ללידת תינוק עם מומים חמורים כפי שאירע במקרה זה.
האישה הגיעה עם הריון תקין לגמרי ולמרות סימני המצוקה של העובר הרופאים לא מיהרו לילד אותה בניתוח קיסרי והתינוק נולד עם שיתוק מוחין ונכות של 100% - האם הרופאים התרשלו או שמא פעלו בהתאם לנדרש מהם?
הדר (שם בדוי) אם לשלושה ילדים בריאים, הגיעה לבית החולים ללדת בעודה בשבוע ה- 39 להריון עם צירים ולאחר ירידת מיםכאשר בדיקת מוניטור שבוצעה העלתה כי מצבו של העובר תקין לגמרי כמו גם הבדיקה הנוספת שנערכה כשעה מאוחר יותר.
כעבור שעתיים, בדיקת המוניטור החלה להראות סימני מצוקה נשימתית של העובר וירידה בדופק אך בדיקות שנערכו לאחר מכן היו תקינות ורק כאשר החלו במתן האפידורל הדופק של העובר חזר להיות בלתי יציב ולקראת הלידה הדופק הואט לסירוגין אך למרות זאת הוחלט להמשיך בלידה רגילה ולא לעבור לניתוח קיסרי,כאשר תוך כדי הלידה העובר נכנס למצוקה והיה צורך לחלצו במלקחיים העובר הוצא במצב בו חבל הטבור היה כרוך סביב הצוואר ולפיכך סבל מתשניק סב לידתי שהוביל לפגיעה מוחית קשה ולנכות של  100%.
הוגשה תביעה לבית משפט השלום בגין רשלנות רפואית במהלך לידה כנגד בית החולים בטענה כי הצוות הרפואי לא העניק להדר את הטיפול הנכון בכך שלא העביר אותה לניתוח קיסרי ברגע שהחל לזהות מצוקה נשימתית אצל העובר ובכך גרם ללידת תינוק עם שיתוק מוחין.
הצוות הרפואי טען מנגד כי הטפול היה בהתאם לפרקטיקה הרפואית המקובלת הן מבחינת הבדיקות של דופק העובר והן בנוגע להחלטה על לידה וגינאלית ולא בניתוח קיסרי, שכן במצב שבו יש לאישה פתיחה מלאה הצפי הוא שהיא תלד מהר יותר באופן טבעי מאשר בניתוח ולכן השיקול שקיבלו היה סביר בנסיבות העניין.
מה יקבע בית המשפט? האם היה ניתן להציל את התינוק אם היו מיילדים  את הדר בניתוח קיסרי?
בית משפט השלום דן בטענות הצדדים בכל הנוגע לשאלת רשלנות בלידה או לאו, כפי שאלו הובאו לפניו תוך התייחסות לחוות דעת המומחים הרפואיים ועדויות הצדדים וקבע כי בהתאם לניתוח המקרה מתחילתו עד סופו המר, של הולדת תינוק עם מומים קשים ביותר, ניתן לומר כי הרופאים טעו בשיקול הדעת שהפעילו, שכן הגיעה אליהם אישה בריאה, עם הריון תקין, אך בשל העובדה כי חבל הטבור נכרך סביב צוואר העובר, הוא נכנס למצוקה נשימתית שניתן היה לאבחן אותה באמצעות ההאטה בדופק שנצפתה במוניטור כל הזמן, עד ללידה.
בית המשפט קובע אם כן, כי לו היו הרופאים מתייחסים כראוי וכנדרש לסימני המצוקה הראשונים של העובר בירידה בקצב הדופק, יתכן והיו יכולים למנוע את התוצאה הקשה בכך, שהיו בוחרים בניתוח קיסרי ולא בלידה רגילה ומונעים את התשניק הסב לידתי שהוביל לשיתוק המוחין ולכן, על בית החולים לשאת באחריות לנזק שנגרם ולפצות את התובעים בסכום של כ- 2.5 מיליון ₪.
68905-06

 

 

טופס פניה מהירה
לייעוץ ראשוני

שם:
טלפון:
דוא"ל:
תיאור העניין או השאלה בקצרה:
 
הקלד את המס'  

 

 

 

המידע באתר זה הינו כללי בלבד ויתכן שאינו מעודכן. לפיכך, השימוש במידע שבאתר זה הינו על אחריות המשתמש בלבד, ואין לראות בו כייעוץ משפטי.  כל מקרה שונה בנסיבותיו,
 המעוניין בשירותים משפטיים לגופו של עניין מוזמן ליצור קשר עם המשרד.

כל הזכויות שמורות © זאב אינגבר 2010

in1law@gmail.com

אתרים מהלב - בניית אתרי תדמית